Для всіх категорій громадян залишається актуальним питання власної безпеки, і для деяких одним шляхів його організації є покупка засобів самооборони (зброї). Ось чому доцільно розібратися, яке дозволене зброю в Україні є середньостатистичному українцеві.
Основні поняття і що необхідно знати перед покупкою зброї?
Газові балончики, біти, пістолети, ножі, фінки, електричні шокери та інші засоби самозахисту та оборони доступні українцям для законної покупки і носіння. На жаль, через брак знань в області юриспруденції і необізнаність часто кошти самооборони купуються і носяться з порушенням норм чинного законодавства.
Щоб уникнути випадків перевищення меж необхідної оборони і захистити себе від неприємностей з представниками закону обов’язковим є знання правил покупки, носіння та користування зброєю. Якщо ви плануєте придбати і згодом носити будь-який вид зброї, знадобиться розуміти, що таке самозахист, необхідна оборона і крайня необхідність.
Самозахист передбачає використання засобів протидії зловмисникам і нападаючим, не заборонених українським законодавством і не суперечать моральним засадам, прийнятим в суспільстві!
Необхідна оборона є комплексом дій, спрямованих на забезпечення особистої безпеки або захищається особи. Може стосуватися захисту громадських інтересів, а також інтересів держави від небезпеки, що представляє загрозу для громадськості.
Крайньою необхідністю називаються випадки, при яких особа для відвернення шкоди особистим, громадським і державним інтересам вимушено заподіює шкоду іншим охоронюваним інтересам.
Класифікація зброї: дозволені і недозволені види
Класифікація зброї згідно з українським законодавством:
- Службово-штатна (відомче)
- військове
- Навчальний (імітаційне)
- Холодне (кастети, ножі і біти)
- Громадянське (для самооборони, сигнальне, мисливське, колекційне)
Зброя може класифікуватися наступним чином: травматичне, газову, пневматичну і вогнепальну. Вироби у вигляді кийка і електрошокерів відносяться до групи спецзасобів. Дозвіл потрібно на покупку і тримання травматичної зброї, газових пістолетів, мисливських рушниць і пневматичної зброї. Зброя для самооборони без ліцензії в Україні:
Газові балончики (крім спеціалізованих, службовців для співробітників правоохоронних органів)
Пневматична зброя калібром менше 4,5 мм (швидкість кулі не більш 100 м / сек)
Тепер варто розібратися, яку зброю можна носити без дозволу громадянам України, які досягли повнолітнього віку.
Пневматична зброя

Пневматична зброя без дозволу в Україні купується і носиться, проте як засіб самооборони є малоефективним. Дозвіл представників закону буде потрібно в тому випадку, якщо калібр пістолета перевищує 4,5 мм, а швидкість польоту кулі – понад 100 метрів в секунду. Незважаючи на малу ефективність пневматичного пістолета, його невірне використання може спричинити за собою фізичні каліцтва і трагічні наслідки. Таким чином, з боку закону подібні дії будуть кваліфікуватися як перевищення меж необхідної оборони!
Газові балончики

Дозвіл на газовий пістолет в Україні є необхідністю! Газові балончики дозволені законодавством і для їх носіння не потрібна реєстрація правоохоронними органами. У балончика є ще одна вагома гідність як у засоби самооборони – невисока вартість. Газові балончики вважаються спеціальними засобами самооборони, так як заряджаються речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Деякі обмеження все ж є: згідно із законом газові балончики продаються особам, які досягли 18 років; носіння балончиків, призначених для представників закону, заборонено! Також варто відзначити компактні розміри балончиків і відсутність загрози життю особи, проти якого застосовується засіб.
Висновок
Тепер ми з’ясували, на яку зброю не потрібно дозвіл громадянам України. Перед покупкою будь-якого зброї варто завчасно подумати про необхідність захисту засобів самооборони. Без реєстрації в правоохоронних органах доступні покупка і носіння газових балончиків і пневматичних пістолетів, швидкість польоту кулі і калібр яких не перевищує встановлених значень.