Подзвонить

Замовити дзвінок

Залишити заявку

Новини

Новини

Новини
Дозволено чи електрошокер в Україні? 15.01.2018 Дозволено чи електрошокер в Україні?

Електрошокер – це спецзасіб контактного поразки. Вплив на об’єкт здійснюється за допомогою розряду, тривалість та інтенсивність може відрізнятися. Пристрій здатний знерухомити супротивника на 5-30 хвилин. У сучасних реаліях електрошокер – це необхідність, але з боку законодавчих актів присутня деяка плутанина. Отже, чи потрібний дозвіл на електрошокер в Україні?

Чи дозволено носіння?

Згідно з чинним законодавством не зовсім очевидно, чи дозволений електрошокер в Україні, так як згідно з постановою про право власності на окремі види майна електрошокер відноситься до майна, яким не може володіти громадянин. Аналогічним обмеженням піддаються і міжнародні компанії, юридичні особи або громадські організації.

Постановою УРСР «Про правила використання спецзасобів при охороні порядку» не було регламентовано, які пристрої відносять до електрошокером, відповідно будь-які моделі відносяться до спецзасобів.

Подальшими постановами КМУ, якими раніше обумовлювали заборона на носіння електрошокера, було прийнято рішення про втрату законодавчої сили всього ЗУ «Про власність». Тільки нового законодавчого акту, в повній мірі відповідає на питання не було прийнято.

Якщо необхідність в електрошокер присутній, то оптимальним рішенням для самооборони виступають моделі, які замасковані під інші, незаборонені предмети: ліхтарик, запальничка, гребінець і т.д. Такі речі навіть під час обшуку можуть не виявитися, зате допоможуть в скрутну хвилину.

Чи дозволено використання?

У Законі України обмовляється, що нанесення будь-якого шкоди або каліцтва людині заборонено, крім випадків самооборони. Конкретного постанови про заборону або дозвіл використання шокера в законі так і не розроблено. Закон України не забороняє використання засобів самозахисту та дозвіл на шокер не потрібно, хоча його ніхто і не видасть (крім шахраїв).

У будь-якому випадку перевищення рівня самооборони – це судове слідство, але від електрошокера така дія може наступити тільки при важких захворюваннях потерпілого (правда, такі люди не нападають). Для адвоката використання електрошокера може стати зачіпкою для застосування проти відповідача.

Судові розгляди після застосування шокер в якості самооборони в судовій практиці складно знайти, так як пристрій допомагає знерухомити нападника на короткий час, необхідне для відходу від злочинця, чим і користуються захищають. Далеко не всі правопорушники готові відкрито заявити, що вони нападали на відповідача, а помилкові свідчення про відсутність цього факту в більшості випадків можуть бути доведені зйомками з камер. Якщо є побої або шкоди майну, то страх залишитися винним не дозволяє звертатися до суду. Адвокат також коштує чимало, для звичайних грабіжників – це непідйомна сума.

Важливо! Все електрошокери, які продаються в магазинах країни не здатні до вбивства людини або нанесення важких пошкоджень

Заберуть шокер в міліції?

Насправді вилучити електрошокер співробітник поліції не має права, тому що відповідно до ст.41 Конституції від 28.06.1996 року: «ніхто не має права протиправно позбавити права власності». Цивільний кодекс доповнює, що вилучення будь-яких засобів з обороту може відбуватися тільки при наявності законодавчих встановлень. Так як більш ранні постанови скасовані, а нові не введені, то шокер можна зараховувати до засобів, якими можуть володіти тільки окремі особи.

Закон повинен регламентувати види майна, які можуть належати всім громадянам, і різновиди спецзасобів для окремих груп населення. Законодавство України не має відповідного постанови, а відсилання до застарілих законів є неспроможною і не має юридичної сили.

З’ясовується, що співробітники правоохоронних органів не можуть випромінювати шокери у людей – це протиправні дії, за умови використання для самооборони.

Однак сперечатися з поліцією буває важко. Існує один простий метод позбутися юридичних проблем – відзначити, що у вас не шокер, а відлякувач собак. Справа в тому, що він дійсно впливає на собак. Якщо вилучать пристрій, його зобов’язані відправити на експертизу, яку в Україні ніхто не проводить, навіть немає методики для розрізнення пристроїв.

Інші новини